Elogiu suferinţei: Barcelona, în "sferturile" Ligii Campionilor

Messi, eroul care salvează de fiecare dată Barcelona Foto: El Pais

Catalanii au învins cu 3-1, după ce pierduseră cu 1-2 la Londra, eliminând-o, din nou, pe Arsenal. Messi a devenit aseară şi golgheterul la zi al Ligii Campionilor, după ce ocupă această poziţie şi în Primera Division şi în Cupa Spaniei.

Barcelona a transformat un exerciţiu aparent simplu, marcarea unui gol, într-o partidă eroică, mai mult epică decât estetică. Arsenal a reuşit performanţa de a ţine fanii catalani cu sufletul la gură până în ultimul minut şi a înscrie un gol fără a şuta măcar o dată pe poartă. Busquets a marcat pentru londonezi, egalând la 1 după ce Barca deschisese scorul.

Messi, "bestia nera" a tunarilor a înscris şi ieri de două ori, după ce acum 11 luni, la un alt meci Barcelona-Arsenal (4-1), a înscris toate cele patru goluri ale echipei sale. Xavi Hernandez a completat lista marcatorilor, pentru o victorie mai grea decât o arată scorul final (3-1).

Arsenal a acuzat arbitrajul lui Massimo Busacca, arbitru care, altfel, a purtat mereu noroc spaniolilor. Din douăsprezece partide internaţionale, cu cea de aseară, arbitrate de Busacca, spaniolii au câştigat unsprezece, remizând o dată şi înregistrând zero înfrângeri. Ieri, în minutul 56, centralul elveţian a rupt echilibrul, şi aşa fragil, al jocului, eliminându-l, pentru al doilea "galben", pe Van Persie. Era 1-1 şi, la acel scor, Arsenal era calificată. "Arbitrajul a fost o bătaie de joc", avea să declare atacantul olandez la finalul meciului. Partida s-a transformat, după eliminare, într-un recital al Barcelonei, care alerga după întoarcerea rezultatului. Avea să reuşească, prin Xavi, să egaleze situaţia la general, 2-1, iar, ulterior, Messi, din penalty, a consfiinţit un 3-1 care trimite Barcelona în sferturile de finală.

Messi, golgheterul la zi al tuturor competiţiilor în care joacă cu Barcelona

După cele două goluri înscrise ieri, Messi a ajuns la 33 de reuşite în competiţiile europene, devenind fotbalistul non-european cu cele mai multe goluri marcate în Europa, depăşindu-l pe Drogba (32). În plus, argentinianul a urcat pe locul 7, în clasamentul all-time al golgheterilor Ligii Campionilor, la egalitate cu spaniolul Morientes. Următoarea ţintă pentru Messi (23 de ani), este Alessandro Del Piero (42 de goluri).

Mai mult, cu golurile înscrise aseară, Messi devine, în premieră pentru un jucător din campionatul Spaniei, în acelaşi timp, golgheterul la zi al Ligii Campionilor, al Primerei Division şi al Cupei Spaniei.

O altă performanţă reuşită de decarul catalanilor aseară: a devenit cel mai bun marcator din istoria Barcelonei în competiţiile europene, depăşindu-l pe Rivaldo.